doğu ya gel teşvik al

doğu ya gel teşvik al

Doğu'ya teşvik akını

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması için hayata geçirilen teşvik uygulaması, Batı’daki firmaları bölgeye yönlendirdi. Bu illerdeki OSB’lerde mermer, tekstil, gıda ve inşaat sektöründe üretim yapan fabrikalar yükselmeye başladı.

Son 15 yılda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması ve bölgelerarası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması için önemli projeler ortaya konulurken, çıkarılan teşvik uygulamasıyla Diyarbakır’ın da içinde yer aldığı 6. bölge yatırım için cazip hale getirildi. Batı’da faaliyet gösteren çok sayıda firma, teşvik uygulamasından faydalanmak için rotasını Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin başta olmak üzere bölge illerine çevirdi. Kısa sürede bu illerdeki organize sanayi bölgelerinde mermer, tekstil, gıda ve inşaat sektöründe üretim yapan fabrikalar kuruldu. Böylece binlerce aile iş bulmak umuduyla batı illerine göç etmekten kurtularak, kendi memleketlerinde açılan işletmelerde istihdam imkanı buldu.

1.500 KİŞİYE DAHA İŞ

Söz konusu firmalardan biri olan İskur Grup, hükümetin 2012 yılında revize ettiği teşvik uygulamasının hemen ardından Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yaklaşık 150 milyon lira tutarında yatırımla 350 kişinin çalıştığı iplik fabrikası kurdu. OSB’de önceki yıl konfeksiyon üretimi yapılan ve 150 işçinin istihdam edildiği ikinci fabrikayı hizmete açan İskur Grup, Diyarbakır’daki yatırımını daha da büyütme karar aldı. Üç yeni fabrikadan oluşan entegre tesis kurmak için başvuru yapan İskur Grup’a OSB’nin ikinci etabında 237 dönüm arsa tahsis edildi. İşlemlerini tamamlayan firma, ikinci etapta altyapı çalışmalarının bitirilmesinin ardından bu yıl kuracağı tesislerin inşaatına başlayacak. Yeni tesislerde 1.500 kişiye daha iş imkanı sağlanacak.

Fabrika müdürü Ekrem Kul, yaptığı açıklamada, bölgenin merkezi konumundaki Diyarbakır’ın, verimli toprakları, genç nüfusu ve Ortadoğu ülkelerine yakınlığıyla yatırım için büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi. İplik fabrikasının 4 yıldır üretimde olduğunu belirten Kul, devletin bölgenin kalkınması için önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi. Ekrem Kul “Hükumetimizin bölgeye uyguladığı teşvik kanunu, girişimciler için çok önemli. Kamunun büyük teşviği var ve bu sayede ivmeli şekilde yatırımlar gelişiyor. Diyarbakır’a inşaat, gıda ve tekstil sektöründe yatırım yapmak için çok sayıda firmanın başvurusu var. Kalıcı huzur devam ettiği sürece Diyarbakır’ı kimse tutamayacak”dedi.

ÖNEMLİ FIRSATLAR VAR

Kul, yatırım yapan girişimcilere teşvik uygulamasıyla önemli fırsatlar sunulduğuna işaret ederek, “Hükümetimizin bölgeye uyguladığı teşvik kanunu, girişimciler için çok önemli. Kamunun büyük teşviği var, bu sayede ivmeli şekilde yatırımlar gelişiyor” dedi.

Diyarbakır artık üretim ve ticaretle anılacak

yakacı atölyeleride acılacaktır 

 

Kul, Diyarbakır’ın sanayileşmede hak ettiği yerde olmadığını, şehrin daha ilerde olması gerektiğini söyledi. “Malum sebeplerden dolayı bir algı oluştu. Bunun değişmesini istiyoruz. Bu şehir artık üretim ve ticaretle anılacak” diyen Kul, yaptıkları yeni yatırımlarla bunu desteklemekten çok büyük mutluluk duyacaklarını belirtti.